två kollegor diskuterar möjliga betallösningar

Förbättrad standard för betalningar i Sverige

  • Snabb, modern och stabil betalningsprocess
  • Ett format och en standard, ISO20022 XML
  • Möjlighet att inkludera mer information

Vad innebär förändringen

Framtidens betalningar i Sverige

Vi står inför en spännande övergång till en ny och modern betalinfrastruktur. Bankgirot kommer att fortsätta vara det centrala navet för betalningar i Sverige och arbetar nu intensivt med att bygga en modern svensk infrastruktur för betalningar, i nära samarbete med de svenska bankerna.

Det innebär att den nuvarande infrastrukturen, inklusive Dataclearingen och Bankgirosystemet, kommer att ersättas med en ny plattform som tillhandahålls av Bankgirot. 

När transformationen är klar så kommer det ej längre vara möjligt att skicka filer till bankgirot och ej heller möjligt att ta emot filer från bankgirot. All filkommunikation måste då var förberedd för att kunna  gå genom banken. (med undantag för autogiro & e-fakturafiler som ej påverkas i nuläget).

Tips:

Om du redan använder ett affärssystem eller en programvara som stödjer ISO 20022, kan du börja skicka betalningsfiler och ta emot återrapportering i det nya formatet redan idag. 

Arbetet med övergången kommer att fortsätta under 2026.

Du kan läsa mer om filformat på vår webbplats.

Viktigt datum under 2026

 - Handelsbanken.se

31 maj 

  • Handelsbanken upphör med BgMax-formatet.
  • Handelsbanken upphör med allt stöd för filkommunikation via Bankgirots tjänster.
  • Autogiro och E-faktura påverkas inte i dagsläget.

26 september 

  • Värdeavier upphör den 26 september 2026.

Vad innebär förändringen för dig som använder våra tjänster?

Leverantör av affärssystem

Övergången till ISO 20022 innebär en stor förändring för företag som hanterar filkommunikation. Det nya ISO 20022 XML-formatet ersätter äldre filformat och förbättrar datakvalitet, samverkan och effektivitet i betalnings- och rapporteringsprocesser.

Som leverantör av affärssystem eller servicebyrå har du en viktig roll i att anpassa dig till förändringarna. Genom att uppdatera system till ISO 20022, använda verktyg för att validera och konvertera filer samt samarbeta med oss, kan du fortsätta hantera betalnings- och rapporteringsfiler för Handelsbanken.

Som utvecklare hittar du samlad information rörande utvecklingsfrågor på vår webbplats

Vad omfattar förändringen?

Fas 1:  Förändring  konto till konto-betalningar

  • Kontoöverföringar blir betalningar. Detta innebär att du då kommer att kunna skicka med referens eller fakturanummer med betalningen oavsett om det är till ett bankkonto eller Bankgiro/ Plusgiro-nummer
  • Fungerar till konto, Bankgiro och Plusgiro. 

Fas 2: förändring Bankgiro  och Plusgiro betalningar 

  • Filformatet BG Max tas bort. Detta innebär att du behöver byta till ISO-format för återrapportering.
  • I Handelsbanken ersätts BG Max av Camt054Kredit.

Frågor och svar