– De senaste årens ränteförändringar har påverkat bostadsrättsföreningar på olika sätt beroende på belåning, bindningstider och ekonomiska förutsättningar. Även om ränteläget har stabiliserats väntas styrräntan stiga något under slutet av 2026 och under 2027. Därför är det fortsatt viktigt för styrelser att ha kontroll över föreningens finansiering, likviditet och kommande villkorsändringar.
Hur tänker BRF:er kring räntebindning eller löptider på lånen idag?
– De flesta brf:er har haft en strategi med olika löptider på sina lån. Just nu är det många föreningar som ser över fördelningen mellan rörliga och bundna lån vid villkorsändring, för att skapa en balans mellan flexibilitet och förutsägbarhet i föreningens ekonomi.
Är det för sent att binda räntan nu?
– Om en förening har en stor del av sina lån rörligt tycker vi att det kan vara klokt att fundera över att binda en del på längre löptider. Det ger en bättre riskspridning och stabiliserar ränteutgifterna så att man undviker att behöva höja avgifterna plötsligt. Bankens ränteprognos pekar på att styrräntan väntas höjas vid novembermötet 2026, följt av ytterligare höjningar under 2027. Därför kan det vara värdefullt att se över hur lånen är fördelade mellan rörliga och bundna löptider.
Vilken fråga får du oftast från BRF-kunder just nu?
– Den absolut vanligaste frågan just nu är vilken ränta föreningen ska räkna med i budgeten för att kunna fatta bra beslut om årsavgifterna. Det varierar från förening till förening, så vi brukar rekommendera att man tar en dialog med sitt närmaste kontor eller kundansvariga kontor. Då kan vi titta på föreningens specifika situation och resonera utifrån aktuella ränteprognoser.
Hur ska bostadsrättsföreningar tänka kring extraamortering?
– Många föreningar har historiskt haft pengar över i kassan och valt att extraamortera i samband med att ett bundet lån villkorsändras. I nuläget kan det vara bra för bostadsrättsföreningar att tänka ytterligare ett varv kring amorteringar och vara extra noga med att ta hänsyn till det högre ränteläget och stigande driftskostnader, så finns det ett överskott så kan det vara bra att ha det kvar som en buffert i kassan. Har man utöver det pengar som kommer behövas på kortare sikt, för till exempel en investering enligt underhållsplanen, så finns det även kontoplaceringar att göra på olika bindningstider till förmånlig ränta.
Varför rör sig inte alla räntor lika mycket?
– Korta marknadsräntor påverkas i hög grad av Riksbankens styrränta och marknadens förväntningar på kommande räntebesked. Marknadsräntor med längre bindningstid styrs i högre grad av marknadens förväntningar på inflation, tillväxt och framtida räntor, både i Sverige och omvärlden. Därför kan olika räntor stiga eller falla även om Riksbanken lämnar styrräntan oförändrad. Det innebär att olika typer av lån kan påverkas olika snabbt av förändringar i ränteläget.
I Handelsbanken bestäms alltid räntan utifrån en individuell bedömning av den enskilda bostadsrättsföreningens förutsättningar. Det är grunden för vår ambition att erbjuda varje förening ett långsiktigt konkurrenskraftigt erbjudande anpassat efter dess behov. Handelsbanken justerar löpande sina räntor, framförallt utifrån faktorer som marknadsräntornas utveckling och konkurrensläget.
Tips från BRF-expert
Vilka frågor funderar bostadsrättsföreningar mest på just nu? Vi har pratat med Sara Enberg, som dagligen hjälper BRF-kunder med frågor om ekonomi, finansiering och långsiktig planering.